Bankarske usluge za mlade i značaj štednje

Predstavnici Narodne banka Srbije odeljenja Novi Sad su u prostorijama Otvorenog univerziteta, održali jednočasovno predavanje za maturante Ekonomske srednje škole „Bosa Milićević“ Subotica i Privatne ekonomske škole „Global“ Subotica.

Gospođa Valerija Sanader je pričala maturantima o bankaskim uslugama za mlade.

Naglašen je značaj poznavanje finansijskih termina – kamatna stopa, razlika između nominalne i efektivne kamatne stope, vrste kredita, značaj iščitavanja i razumevanja ugovora o kreditu i slično.

Druga tema koja je obrađena je štednja, o kojoj je govorila gđa Nadežda Tot.

Objašnjen je  značaj štednje, vidovi štednje, mogući rizici štednje u „slamarici“ i odnos rizika i dobiti.

Na kraju predavanja, učenici su upoznati sa karakteristikama novčanica Republike Srbije i tehnikom „Opipaj, okreni, nagni“ koja omogućuje lako uočavanje falsifikovanih novčanica.

Ovo je već treća godina da se maturanti, i na ovaj način pripremaju za uključivanje u finansijsku oblast društva.

Predavanje je organizovala Kancelarije za mlade Grada Subotice.